Oficyna Wydawnicza

Nysa. Opowieści i obrazy

Nysa. Opowieści i obrazy

Opracowanie i redakcja: Beata Giblak, Wojciech Kunicki
ISBN: 978-83-7977-194-3
           978-83-65881-42-7
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza ATUT
                           Oficyna Wydawnicza PANS w Nysie
Rok wydania: 2025
Liczba stron: 387
Cena: 99,00 PLN

spis treści


„Żadne miasto śląskie nie jest tak fascynujące jak Nysa: typowo katolickie, zwłaszcza jako własność biskupów wrocławskich i jako stolica księstwa nyskiego, jako pruska twierdza od 1741 r., która warunkowała życie miejskie do 1889 r., jako nowoczesne miasto rozwijające się dynamicznie po I wojnie światowej i ważny ośrodek życia katolickiego. Tragedia narodowego socjalizmu i wojny położyły kres niemieckiej historii miasta, doprowadziły do wymiany ludności i zmiany urbanistycznego wizerunku, do zniszczenia wielu zabytków, ale także do powstania nowych form życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego.” 

Niniejsza publikacja pragnie przybliżyć różne oblicza tego fascynującego miasta. Rozdział pierwszy poświęcony jest obrazom historycznym. Śledzimy w nim przemiany, jakie zachodziły na przestrzeni wieków, począwszy od opisów w  najstarszych nyskich kronikach po teksty z początku minionego stulecia. 
Rozdział drugi przybliża nękające miasto katastrofy. Skoncentrowaliśmy się na opisach dwóch kompleksów: oblężeń i powodzi. 
Rozdział trzeci koncentruje się na wydarzeniach, mających szczególne znaczenie dla historii miasta. Są nimi: egzekucja księcia Mikołaja II opolskiego, nie do końca do dziś wyjaśnione wydarzenie, które doczekało się różnych nacechowanych ideologicznie interpretacji historycznych oraz dzieł literackich; spotkanie austriackiego cesarza Józefa II z królem pruskim Fryderykiem II w 1769 roku; i wreszcie próby rewolucyjnych działań inicjowane w 1848 roku.
Kolejny rozdział poświęcony jest miejscom. Są to cudowne wizerunki maryjne  nawiązujące do wydarzeń w mieście, cały kompleks miejsc pamięci Eichendorffa oraz nyskie cmentarze. Ostatnie rozdziały związane są z życiem kulturalnym Nysy: dziejami teatru nyskiego, ożywionym życiem literackim oraz nyskimi legendami.
Publikacja powstała przy udziale nyskich studentów, którzy pod naszą opieką w ramach zajęć tłumaczeniowych zmagali się z niełatwymi do przełożenia tekstami.

Beata Giblak i Wojciech Kunicki